Nem jön ki a matek az ELTE-hez csatolandó négy kutatóközpontban dolgozók fizetésemeléséről
Darázs Lénárddal, az ELTE megválasztott rektorával több interjú is megjelent az elmúlt néhány napban. Ezekben rengeteg témát érintett, itt mi most csupán egy, az átszervezés szempontjából kulcsfontosságú elemre reagálunk.
Darázs Lénárd azt állította, hogy a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózattól az ELTE-hez kerülő négy kutatóközpont munkatársai mintegy 15%-os béremelésben részesülhetnek majd, ráadásul olyan forrásokból amelyek a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatban (illetve a Kutatóközpontokban) már most is rendelkezésre állnak.
A Telex-en megjelent interjúban például ez szerepelt:
„A lebonyolítás gyorsaságát illetően az is fontos, hogy minél előbb átkerülnek a HUN-REN kutatói hozzánk, annál előbb kaphatnak béremelést. A HUN-REN eddig nem valósította meg az ő fizetésemelésüket. A hálózatban van pénz erre, csak nem az a nagyon sok, amit most várnak. A főigazgatók rendelkeznek erről a keretről, ebbe nem tudok beleszólni, de abban nyilván nyomást fogunk rájuk helyezni, hogy osszák ki ezt a pénzt.”
A Klubrádióban pedig ez hangzott el:
„Béremelés meg fog valósulni ezekben a kutatóközpontokban, hiszen most a HUN-REN-nél lévő finanszírozási összeg is biztosíthatna valamekkora béremelést ezeknél a kutatóközpontoknál. Mi azt garantáljuk ezeknek a kutatóközpontos kollégáknak, hogy amikor átkerülnek hozzánk, akkor a ’25-ös maradványukat és ’26-os… ugye beépülően az ő bérükbe, ezt ki fogjuk fizetni nekik…”
Azaz Darázs Lénárd azt sugallja, hogy a béremelésre szükséges pénz lényegében ott van most is a kutatóközpontoknál, még ha ez nem is akkora mértékű, amely körülbelül fedezné az infláció okozta reálkereset csökkenést. A rektor úr nyilatkozatában szereplő “nagyon sok” tulajdonképpen csak arra elég, hogy a fiatal kutatók PhD után ne azonnal keressenek más munkahelyet.
Egyrészt sajnos a TDDSZ nem tud arról a maradványról, rendelkezésre álló pénzről, amiről Rektor úr beszél. A kutatóközpontoknak a TDDSZ tudomása szerint az elmúlt évek forráshiányos állapota miatt nincsen semmilyen tartaléka, vagy maradványpénze. Itt meg kívánjuk jegyezni, hogy a rendelkezésre álló összegekről mind az üzemi tanács, mind a szakszervezet rendszeres tájékoztatást kapott az illetékes igazgatóktól.
Másrészt, még abban az esetben is problémák vannak a finanszírozás tervezésében, – ami elengedhetetlen minden szervezet működésében, – ha erre az évre kap valamelyest többletforrást a négy kutatóközpont, hiszen ennek a bérekbe való beépülésére a 1223/2025 kormányhatározatban megjelölt források nem teremtenek lehetőséget. A 7,655 milliárd Ft-os költségvetési támogatás valóban 10%-os növekedést jelent a kutatóközpontok ez évi költségvetési támogatásához képest, csak éppen a 2025-ös költségvetési támogatás kevesebb volt, mint a 2024-es. A HUN-REN Központ ugyanis a négyből három központ költségvetési támogatását csökkentette 2025-re a a 2024-es évhez képest, így a 2026-os „növekménnyel” legfeljebb a 2024-es állapot áll vissza úgy, hogy az inflációt nem létezőnek tekinti a kormányzat. Könnyen belátható, hogy a 2024-es szintű, inflációt sem követő mértékű költségvetési támogatásból nem lehet 15%-os béremelést finanszírozni, sőt, a jelenlegi működés is nehezen tartható fenn.
A TDDSZ éppen ezért továbbra is tartja magát korábbi követeléseihez: A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat valamennyi, jelenlegi központjának dolgozója számára azonos mértékű, 50%-os azonnali alapbéremelést követel, és ezután a bérek értéke kövesse az inflációt.
Amennyiben a négy kutatóközpont ELTE-hez csatolása megvalósul, a fenti bérkövetelések mellett a TDDSZ ebben a négy kutatóközpontban 3 éves elbocsátási moratóriumot követel.