Mit kíván a kutatóhálózati dolgozó. 

A TDDSZ 12 pontja

 Legyen szabadság, átláthatóság, tisztességes megélhetés.

  1. Azonnali, feltételek nélküli alapbéremelést. Az első évben a kutatóhálózatnak juttatott összes többletforrást fordítsák béremelésre. 
  2. A diplomás átlagbérhez igazodó, tartósan értékálló alapbéreket.  Az érdekképviseletekkel (TDDSZ, üzemi tanácsok) egyeztetett béren kívüli juttatások kidolgozását és teljes körű bevezetését.
  3. A kutatóhálózat minden kutatóhelye számára tervezhető, stabil, inflációkövető alapműködési finanszírozást. 
  4. Garanciákat arra, hogy a transzformációval járó munkajogi változások a dolgozókat nem érinthetik hátrányosan.
  5. Kiszámítható, tervezhető és vonzó jövőképet a tudományos, a kutatástámogató és az adminisztratív munkakörben dolgozók számára is.
  6. Tudományos teljesítményen alapuló előmeneteli rendszert, az egyes tudományterületeken érvényes nemzetközi normák szerint. Az előmeneteli rendszer finanszírozásának beépítését az intézmények költségvetésébe.  
  7.  A kutatói utánpótlási rendszer újraindítását, külön keret létrehozását a fiatal kutatói bérek finanszírozására.  
  8. A TDDSZ azonnali bevonását a munkavállalókat érintő legfontosabb döntési folyamatok kidolgozásába. Érdemi párbeszédet a szakszervezet és a kutatóhálózat vezetése között.
  9. A végzett munka értékének megbecsülését, a dolgozók és a kutatóhálózat vezetői közötti kölcsönös bizalom kialakítását. Rendszeres, intézményesített, a munkavállalók véleményét tiszteletben tartó párbeszédet a szakszervezet és a kutatóhálózat irányítói között.
  10. A tudományos autonómia biztosítását szervezeti, intézményi és egyéni szinten is. Jogi garanciákat, amelyek biztosítják a kutatás függetlenségét és a kutatóhálózat alapkutatási jellegét. Függetlenséget a politikai és gazdasági szereplők nyomásgyakorlásától.
  11. A tudomány és a tudományos közösség érdekeinek érvényesítését a döntéshozatalban. A kutatóhálózat minden irányító és döntéshozó testületében rendelkezzenek jelentős képviselettel a munkavállalók, a döntéshozatali rendszer és a működés legyen átlátható, nyilvános, és szolgálja a tudományos autonómia védelmét.
  12. A kutatóhálózat szabályzatai biztosítsák a TDDSZ által megfogalmazott követelések feltételeit, és a kutatóhálózat vezetése kezdjen tárgyalást a kormánnyal a követelések jogszabályi hátterének biztosításáról.

MIT KÍVÁN A HUN-REN DOLGOZÓ?

Legyen azonnali béremelés, kiszámíthatóság és párbeszéd!

TDDSZ SZAKSZERVEZETI FÓRUM A KUTATÓHÁLÓZAT ÁTALAKÍTÁSÁNAK AKTUÁLIS KÉRDÉSEIRŐL

Tervezett program:

Rövid áttekintés az átalakulás helyzetéről
Összefoglaló a TDDSZ-toborzásokról – Vigvári András, a TDDSZ elnökségi tagja
Dolgozói kérdőív eredményei és tanulságai – Gerő Márton, a TDDSZ elnökségi tagja
Az átalakulás legfontosabb munkajogi kérdései – dr. Jónás Tünde, munkajogász
Fórum: hozzászólások, kérdések és válaszok
A TDDSZ legfőbb követelései – Bakó Imre, a TDDSZ elnöke

Az esemény moderátora: Mende Balázs, a BTK TDDSZ bizalmija

Helyszín: HTK konferencia terem (Bp., 1097 Tóth Kálmán u. 4.)
Időpont: 2025. március 13. (csütörtök) 16:00-17:30

A fórumra várjuk a kutatóhálózat minden munkatársát, ahogyan a HUN-REN vezetőit és a kutatóhelyek főigazgatóit is, akiknek előzetesen hivatalos meghívót küldtünk.

A fórum a munkahelyi email címekre megküldött linken élőben is követhető lesz.

Mivel a nem személyesen jelenlévők számára az aktív részvétel az online térben korlátozott, a munkajogi és egyéb kérdéseket előzetesen az info@tddsz.hu email címre várjuk.

Az esemény nem sajtónyilvános, de a fórum után állunk a sajtó rendelkezésére.

A jogi összefoglalót, a kérdőív eredményeit és a megfogalmazott követeléseket a fórumot követően a honlapon is közzétesszük.

Facebook esemény elérhető itt.

Számítunk a HUN-REN minden munkatársára!

TDDSZ vezetősége